Portrait

Elisabeth Köstinger took over the Federal Ministry of Sustainability and Tourism on 18 December 2017.

since 9 November 2017

President of the National Council

since 9 November 2017

Delegate to the National Council (XXVIth legislative period)

2017

Secretary-General of the Austrian People’s Party

14 July 2009 – 08 November.2017

Member of the European Parliament

since 2009

Vice-President of the Austrian Farmers‘ Federation

2007-2012

Federal Chairwoman of the Austrian Young Farmers’ Association

2001-2002

Head of the Rural Youth of the Federal Province of Carinthia

1999-2003

Assistance Kärntner Gebietskrankenkasse (Carinthian Health Insurance Fund)

1994-1998

Höhere Bundeslehranstalt für wirtschaftliche Berufe (Federal Secondary School for Economic Professions) Wolfsberg

published at 18.12.2017, Kommunikation und Service (Abteilung Präs. 5)